Anadolu’nun Ahisiyiz, Üreten Türkiye’nin Hizmetindeyiz Projesi Başlıyor

03 Aralık 2021 16:27 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 199

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile birlikte yeni bir projeye daha imza atıyor. “Anadolu’nun Ahisiyiz, Üreten Türkiye’nin Hizmetindeyiz” projesi esnaf ve sanatkarlara yönelik bir çok  önemli başlıklarında oluşan eylem planını  içeriyor.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile birlikte yeni bir projeye daha imza atıyor.“Anadolu’nun Ahisiyiz, Üreten Türkiye’nin Hizmetindeyiz” projesi esnaf ve sanatkarlara yönelik bir çok  önemli başlıklarında oluşan eylem planını  içeriyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 yılı AHİLİK yılı ilan edilmesinden hareketle Ahilik kültürünün tanıtılması, sosyo ekonomik yönünün güçlendirilmesi amacından hareketle;

Projenin amacı şu hususları içeriyor:

 "Toplumun öncelikli ihtiyaç ve sorunlarına çözüm sağlayabilecek ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunabilmek, karar alma mekanizmalarına katılım sağlanarak kamu-sivil toplum işbirliği, sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin arttırılmasından hareketle  

İnsan hakları, demokrasi ve aktif vatandaşlık bilincinin arttırılması, şehit yakınları ve gaziler ile terör olaylarına maruz kalmış vatandaşların desteklenmesi ve toplumda huzur ve barışı temin etmek üzere farklı toplum kesimleri arasında uzlaşma sağlanması, işbirliği ve etkileşimin arttırılması amacıyla Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu illeriyle Karedeniz, İç Anadolu, Ege illeri arasında esnaf ve ticaret odalarının desteğiyle karşılıklı esnaf ve sanatkar ziyaretlerinin gerçekleştirilerek, iller hakkında görsel sunum hazırlanması. 
Esnaf ve sanatkarlardan hareketle iller arasında tarih, medeniyet, kültür değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve ihyası amaçlanmaktadır"

Esnaf ve Sanatkarlar Hasar Tespit Arama Toplantıları

Proje kapsamında esnaf ve sanatkar odaları, STK akademisyenler ve esnaf ve sanatkarların kanat önderleri ile  çevrim içi toplantılar yapılacaktır.

1-Esnaf ve Sanatkarların Hasar Tespit RaporuGenel toplantı 

2- Taşıma ve Ulaşım Esnaf ve Sanatkarlarının Hasar Tespit Raporu
 
3-Parekende, Hizmet Esnaf ve Sanatkarlarının Hasar Tespit Raporu

4-Kahveci, İnternet-Kafeciler Esnaf ve Sanatkarlarının Hasar Tespit Raporu

5-Güzellik Salonları, Kuaför ve Berber Esnaf ve Sanatkarlarının  Hasarı Tespit Raporu

6-Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Ekonomi İletişimi Durum Analizi


Tokat-Siirt, Malatya-Yalova Kardeş Esnaflar Buluşuyor

Proje kapsamında kamunun, meslek örgütleriyle ile birlikte projede etkin bir şekilde yer alabilmesi için Ticaret Müdürlükleri aracıyla esnaf odalarından illerin geleneksel sanatlarına yansıtan bir esnaf belirlenecektir. 

Her esnafın yaptığı zanaat ile ilgili çekimler yapılıp görüşleri alınacaktır. Gideceği illerdeki esnaf odasında ilini tanıtmak için yapacağı sunum video film olarak hazırlanacaktır.   
Her il'e ilişkin sunum ve esnaf sanatkarı anlatan video yapılması öngörülmektedir


 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.