Güzellik Salonları Kuaförler Ve Berberler Esnaf Ve Sanatkarların Hasar Tespit Raporu Toplantısı Çıktısı

11 Mayıs 2022 14:00
11 Mayıs 2022 16:00
Çevrimiçi Toplantı
Tamamlandı

 

KATILIMCILAR:

-Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği  Onursal Başkanı 

 EROL KORKUT 
-Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği ve Ahi Enstitüsü Başkanı 

Fehmi ÇALMUK 

-Berberler ve Kuaförler ve Güzellik Salonları İşletmecileri Federasyonu Genel Başkanı

Bayram KARAKAŞ

Başkanı

Kevser Gülcan TOPÇU

                                     

SORUNLAR:

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ AHİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI, ESNAFHABERTV.COM GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEHMİ ÇALMUK:

Anadolu’nun Ahisiyiz, Üreten Türkiye’nin Hizmetindeyiz başlıklı projede esnaf hasar tespit toplantılarının 3.sünü gerçekleştirmek için bir aradayız. İlk önce değerli katılımcılara saygılarımı sunuyorum ve teşrifinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bizim toplantılarımızın amacı , bizzat sektörün içinde olan bu kesimin, kendi sorunlarını birinci elden dile getirmesi, sorunlara ilişkin çözüm önerilerini de belirtmesiyle birlikte, biz esnaf sanatkarlar hasar tespit raporunu yazılı bir hale getirip kamuoyuyla paylaşacağız.

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ ONURSAL BAŞKANI EROL KORKUT:

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneğinin, Ahilik Enstitüsü ile beraber, İçişleri Bakanlığının yapmış olduğu, Sivil Toplum Örgütleri Genel Müdürlüğünün projelerinde, bu güzel çalışmaya iştirak ettiğiniz için kendi adıma hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu yapılan çalışmalar, bu proje esnaf ve sanatkarı ileriye taşıyacak hatta ve hatta uluslararası teşkilatlarda iş birliği yapabilecek bir pozisyona getirmiştir.

 

 

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ AHİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI, ESNAFHABERTV.COM GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEHMİ ÇALMUK:

Sektörde yaptığı çalışmalarla hem de meslek hayatına, hem hijyen yönünden hem de güzellik uzmanı olarak hem de akademik bir çalışma yapan değerli, Tüm Güzellik Salonları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Kevser Gülcan Topçu Hanımefendiye sözü veriyorum. Buyurun Sayın Başkan.

TÜM GÜZELLİK UZMANLARI DERNEĞİ BAŞKANI KEVSER GÜLCAN TOPÇU:

Şimdi sektörel olarak sorunlarımızı konuşmak 10 dakikaya sığmaz, çok uzun zaman gerekiyor konuşmak için ama ana hattıyla bizim güzellik, kozmetik, kuaför, berber genel anlamdaki sektörümüzün en büyük sıkıntısı eğitim. Eğitim noktasında çok ciddi eksikliğimiz var. Yani diyeceksiniz ki bütün herkes ruhsatlı, okul mezunu, diploması var, belli bir eğitimi almış fakat işin içeriğine girdiğiniz zaman konu böyle değil. Diplomalı olan dahi eğitim noktasında eksik çünkü onu yetiştiren hocanın eksikliği var. Yani kimisi teorik biliyor pratik bilmiyor kimisi pratik biliyor, teorik bilmiyor. Kendini ispatlamış değil, sadece akademik olarak eğitimini tamamlamış, bir yerlerde bir kadro almış ama sonuçta yetiştirdiği öğrenciye baktığınız zaman sektörde mezun olmuş bir öğrenci eğer kendi çabaları ya da altyapısı yoksa bir salon işletmecisi olması ya da direk işe başlaması söz konusu değil. Mezun diploması ile birlikte geliyor, sektörün içerisindeki bizlerde yeni mezun öğrenciye çırak muamelesi yapmak zorunda kalıyoruz, elinde diploması olmasına rağmen. Bu eğitim eksikliği nasıl giderilir, nasıl yapılır inanın üzerinde öyle büyük çalışmalar yapılması gerekiyor ki, şöyle yapılır, şu şekilde yapılır diyecek durumda bile değilim. En düşük özel öğretiminden tutun meslek liselerine, üniversiteye kadar, çıraklık eğitimlerine kadar maalesef ki eğitim yetersiz. Eğitim yetersiz olduğu için de şimdi yarısı belki bunun içinde iyi hizmet veriyor, iyi sonuç veriyor ama yarısı yetersiz ve eğitim seviyesi düşük olduğu için hatalar yapıyor. E bu hatalarda mesleğe, esnafımıza zarar veriyor. Yani bir yerden başlamak gerekiyor ama sektör çok büyük bir sektör. En azından böyle bir hasar tespit toplantısında kayıtlara alınmış olması benim için sevindirici. Maalesef eğitim yetersiz, yeniden müfredatın düzenlenmesi gerekiyor. Hocaların eğitime tabi tutulması gerekiyor, tekrardan bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor. Yani bundan 20 yıl önce mezun olan hocanın şu anda ders anlatması kadar saçma bir şey yok. Çünkü ilerleyen bir sektör, her sene değişen bir sektör, güncel bir sektör dolayısıyla müfredatın değişmesi gerekiyor yani bu noktada size kendi adıma söyleyeceğim, eğitimin yetersiz olması ve mezun olan öğrencilerin yeterli donanıma sahip olmadan mezun olmuş olmaları, bu sektöre çok büyük bir zarar veriyor.

 

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ AHİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI, ESNAFHABERTV.COM GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEHMİ ÇALMUK:

Kevser hocam şimdi eğitimden bahsettiniz de sektör olarak üst başlığı biz berberler, kuaförler ve güzellik salonları diye aldık. Eğitimde sizin eksiklik diye kast ettiğiniz konu bu 3 başlıkla mı sadece sınırlı? Sektörün bunun dışında yeni gelişen alanları var mı?

TÜM GÜZELLİK UZMANLARI DERNEĞİ BAŞKANI KEVSER GÜLCAN TOPÇU:

Şimdi şöyle üst başlıkla sınırlı fakat 3 başlığın içerikleri değişik, bundan 10 sene önceki müfredatla şu andaki müfredat aynı değil. Aynı olmaması gerekiyor. Bundan 10 sene, 20 sene önce mezun olan bir öğretmen, güncel olarak eğitimini yenilemediyse yetiştireceği öğrencide 20 sene öncenin teknolojisi ile gelir ve 20 sene öncenin uygulamalarıyla mezun olur. Gelişen, güncellenen bir sektör olduğu için eğitim sektörünün de bizimle paralel olarak güncellenmesi gerekiyor. Fakat bu eksiklikler fark edilmiş, bir iki ufak değişiklik oldu, bundan mutluyum, mesela öğrenciler artık işletmelere geliyor, okula haftada 1 gün gidiyorlar. Önceden 4 gün okula gidiyor, 1 gün staja geliyorlardı ya da 3 gün okula gidiyorlardı sınıfına göre, şimdi komple işletmeye gidiyorlar. Tabii ki bu da burada bir eksiklik olduğunu, okulların yetersiz olduğunun devlet tarafından fark edildiğini gösteriyor.

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ AHİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI, ESNAFHABERTV.COM GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEHMİ ÇALMUK

Okuldan kastınız, Çıraklık Eğitim Merkezleri değil mi?

TÜM GÜZELLİK UZMANLARI DERNEĞİ BAŞKANI KEVSER GÜLCAN TOPÇU:

Çıraklık Eğitim Merkezleri, lise, üniversite komple yani eğitim olarak hangi alanlarda bizim mesleğimizle ilgili yetiştirme varsa hepsini kast ediyorum. Yetersiz bir eğitimle mezun olan öğrenci ve sonrasında ortaya çıkan sıkıntılar var. Tabi bir de şöyle bir şey var, hasar tespitten bir tanesi de bizim sektörde kim ne yapacağını bilmiyor. Şimdi 3 meslek dalı aynı anda anıldığı için bütün işlemler birbirine karışmış durumda yani yetkisiz de işlem yapılıyor artık. Yani nasıl diyeyim, 20 metrekare bir kuaför salonunda berberlikte yapılıyor, güzellik salonu hizmeti de veriliyor, kuaförlükte yapılıyor. 20 metrekare yeterli değil yani 3’ünü aynı anda yapabilmek için en az 200 metrekareye ihtiyaç var, hijyen açısından. 3’ünün de ruhsatını alabilmek için 3 tane ayrı diplomaya gerek var. 3 ayrı diploma 200 metrekare alan aldığı zaman, 3 dükkanı bir nevi birleştirmişsin gibi oluyor, bunda bir sıkıntı yok. Fakat bir salonun içerisinde 3 işlemin yapılmış olması hijyen ve eğitim açısından yeterli değil. Yani bir kişi 3 mesleği aynı anda aynı mükemmeliyette yapamaz. Birinden birine konsantre olması gerekiyor. Ama şimdi işlemler karıştı, onu yapan öbürünü yapıyor derken ortaya kalitesiz bir hizmet çıkıyor. Çıkan bu kalitesiz hizmet sonrasında da şikayetler başlıyor. Mesleki itibarımız şu anda gerçekten çok ciddi sıkıntıda, ben bütün platformlarda bunu söylüyorum. Tabi bunu söylediğim zaman insanlara doğrular ağır geliyor. Yani mesleki itibarın olması için çaba da gösterilmiyor. Bunun için herhangi bir çalışma da yok. Yani bir kara düzenin devam etmesi durumu söz konusu sektörde. Tabii ki yıllardan beri mücadele etmekten ben yoruldum. Moralimde bozuluyor, üzülüyorum da neden, ilerleme yok, yıllardır yerimizde sayıyoruz, başka hiçbir şey yaptığımız yok. Yetkililere söylüyoruz, tamam yapacağız, edeceğiz, o olacak, bu olacak diyorlar ama ortada olan hiçbir şey yok. Eski kara düzen devam ediyor, sektör bu durumda. Ulaşabildiğim her yere, herkese de söylüyorum, bununla ilgili her platformda da yazıyorum. İşin açıkçası hasar tespitinde bunları söyleyen de bir tek kendimi görüyorum, başka benim gibi konuşanda görmüyorum yani hep iyimser bir tablo çizilmeye çalışılıyor. Ortada iyimser bir tablo yok. İnsanlar bu sektöre, cahil bir sektör olarak bakıyor, bu benim zoruma gidiyor belki herkesin zoruna gitmiyor ama kendi şahsım olarak ben daha itibarlı bir meslek sahibi olmayı tercih ederdim. Kendi mesleğimi de çok seviyorum. Bu mesleğin içerisindeyken bu mesleğin itibarını yükseltmek için bir şeyler yapabilir miyim diye düşünüyorum ama her yapmaya kalktığımda, her hareketimde sanki anarşistlik yapıyormuşum gibi algılanıyor yani illegal çalışma.

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ AHİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI, ESNAFHABERTV.COM GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEHMİ ÇALMUK

Sunumunuz için çok teşekkür ederim Sayın Kevser Başkanım. Sayın Bayram Başkanım zatıalinizin de sunumunu alalım. Toplantıdaki amacımız, başında bulunduğunuz Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonlarıyla ilgili Türkiye’de bir hasar tespit raporuna ilişkin, sektör temsilcilerinin görüşleri, bu konudaki sorunların dile getirilmesi ve çözüm önerilerinin alınması. Bunu bir kayıt altına alarak kamuoyu ile paylaşılmasıdır. Bu toplantıyı bu nedenle düzenledik.  Zatıaliniz takdir buyurursanız sizin de sunumunuzu alalım Değerli Başkanım, tekrar hoş geldiniz.

TÜRKİYE BERBERLER KUAFÖRLER VE GÜZELLİK SALONLARI İŞLETMECİLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI BAYRAM KARAKAŞ:

Öncelikle tüm katılımcılara, Sayın Fehmi Çalmuk’ un moderatörlüğünde yapılan bu Güzellik Uzmanlığı toplantısına katılan tüm arkadaşlarıma, Türkiye Berberler, Kuaförler, Güzellik Salonu İşletmecileri adına en kalbi duygularımla saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. Türkiye’de Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonuna bağlı, bizim bünyemizdeki tüm güzellik uzmanı meslektaşlarımızın sorunlarını yakından takip ediyoruz. Sayın Topçu’da takip ediyor, Sayın Aydın’da takip ediyor, Sayın Türe’de takip ediyor, Adana’daki Güzellik Uzmanı Derneği Başkanı da takip ediyor. Ama devlet yetkilisi nezdindeki Türkiye Berberler, kuaförler ve Güzellik Uzmanları olarak özellikle son dönemde yaşanılan sorunları bizler sizler adına en yakından takip ederken, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığının yönetmelik tadilatında fiilen tarafız. Kendilerine sunumumuzu yaptık, Bakan Yardımcısı aradı, önümüzdeki hafta içinde de Bakan Yardımcımızla görüşeceğiz. Bu sektörle alakalı sorun, çözüm, görüş noktasında, birlik beraberlik içerisinde, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu çatısı altında yaptığımız çalışmayı, hedefe götürmek için hep birlikte mücadele ediyoruz. Devlet yetkililerimiz de sorunun çözüm noktasında bizleri yakından takip ediyorlar. Gerek talimat vererek konuyla yakından ilgilenen Bakanlık yetkilileri, gerekse bizler, Güzellik Salonlarının özellikle sorun ve çözüm odaklı çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Avukatlarımız hukuki boyutunu, biz de fiili boyutunu sahada çalışmalarla yakından takip ediyoruz. Bizi dinleyen ve bize katılım sağlayan, bu programı takip eden tüm meslek mensubu arkadaşlarımıza, tüm katılımcılara, Sayın Korkut’a, Sayın Topçu’ya, saygı, sevgi, şükranlarımı sunuyorum. Hasar tespiti derken, ortada hasar görülen bir enkaz yok. Sadece cihazların tanınmasıyla alakalı ve özellikle İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğündeki kullanım sözlüğündeki eksikliklerin giderilmesiyle alakalı bir sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntı için ben Türkiye’deki 122 odamla görüşüyorum. Bir ilimiz hariç 121 odamızda konu stabil. Bu stabil program devam ederken, 2019’da Cumhurbaşkanımızın imzalamış olduğu ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza da buradan saygı, sevgi, şükranlarımı sunuyorum. Bu yönetmeliğin tadilatı ile ilgili bir sorun yaşanıyor. Bu konuda Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığına, beyefendinin talimatıyla, gerek siyasi parti Başkan Yardımcıları gerek Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanımızın talimatı ile görevli arkadaşlarımız ve biz konuyu yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki günlerde Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile Bakan Yardımcısı nezdinde tekrar, özellikle Güzellik Salonları İşletmeciliğinin sorunları ve çözüm odaklı görüşmelerini bir kez daha yapacağız. Federasyon olarak biz IPL kullanımı ile alakalı fikrimizi resmi olarak beyan ettik ve müracaatta bulunduk. Bizim beyanımız üzerine TESK’ te görüşlerini bildirdi. Onun haricinde dernekler ve İstanbul’daki bir arkadaşımız da buna emek veriyor. Sektörün sorunları ve çözüm noktasında kim çözüm üretmek için taşın altına elini koyuyorsa, Berberler, Kuaförler, Güzellik Salonları İşletmecileri Federasyonu yönetimi ve denetimi adına, sektörüm adına şükranlarımı sunuyorum. Evet, bizler üzerimize düşeni yaparsak, kendi ilgi alanımızdaki işleri yaparsak, inanıyorum ki hiçbir güzellik salonu sıkıntı ve problem yaşamayacaktır. Ama bizler istemediğimiz problemleri ve istenilmeyen işlevleri yaparsak o zaman sorunların çözüm noktasında sıkıntı yaşayacağız. Sektörümüze buradan sesleniyorum, değerli arkadaşlar bize tanımlanmış olan mesleki işlerimizi yaparsak, inanıyorum ki sorun yaşamadan normal yönetmelik çıkacak. Ama ne hikmetse bir algı var, sanki yangın alanına dönmüş bir yapının içinde Güzellik Salonu mesleği yok oluyor. Böyle bir şey yok arkadaşlar. Sayın Genel Başkanımız da, Bakan Mehmet Muş’a, Konfederasyon bünyesindeki toplantıda beyanda bulundu. En son Külliye’deki iftar programında, yetkili arkadaşlarımız da, Genel Başkanımız da bu konuyla alakalı Cumhurbaşkanımıza bilgi verdiler. Bizde, asla hiçbir meslek mensubumuzun işletmesinin kapanmasıyla alakalı rahat olmadık, olmayacağız da. Doğru, bir rahatsızlık var mı, var. Bu rahatsızlığın giderilebilmesi için de Türkiye Berberler, Kuaförler, Güzellik Salonları Federasyonu çatısı altında kim bizimle bu yolda yürümek isterse, biz onunla birlikte bu yolda sonuna kadar yürümeye devam edeceğiz. Ama ben yaptım, ben yapacağım diye benlik duygusuyla, mesleğe kim eziyet ediyorsa, kim sıkıntı veriyorsa, fikirlerimiz aynı olsa da bu yolda onunla yürümeyeceğiz, onu da buradan beyan ediyorum.

 

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ AHİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI, ESNAFHABERTV.COM GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEHMİ ÇALMUK

Değerli Başkanım, bizim hasar tespit raporundan kastımız şudur, pandemide mücbir sebeple işletmeleri kapatılan esnafımız var. Arkasından da döviz kurundaki ve fiyat artışındaki dalgalanmalardan direkt etkilenen, tedarik zincirinden de etkilenen bir sektör var. Bunun sektörde çok ciddi bir hasar oluşturduğunu biliyoruz. Zatıalinizin biraz önce değindiği Güzellik Salonları ile ilgili mesele, yaşanan sorunların en önemlilerinden biri, yalnız burada da alınan kredilerin geri ödenmesinden tutunda artan fiyat karşısında sektörün ayakta kalabilmesine ilişkin de sorunlar var. Biz hasar tespit raporunu bu başlık için değerlendirdik onu da arz etmek isterim.

TÜRKİYE BERBERLER KUAFÖRLER VE GÜZELLİK SALONLARI İŞLETMECİLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI BAYRAM KARAKAŞ:

Bu hasar tespiti ile alakalı atılan adım ve verilen mücadelede, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu çatısı altında ve biz Federasyon olarak ta devlet yetkililerine Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğü nezdinde, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı nezdinde, Kredi Kefalet Kooperatifleri Genel Başkanı nezdinde, adımlar atılması için tüm girişimlerde bulunduk, bulunmaya da devam edeceğiz. Sizin bu çalıştayınızda, bu raporunuzda da üzerimize ne düşüyorsa, katkıda bulunmak için sizlerle beraber çalışmaya da devam edeceğiz.

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ AHİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI, ESNAFHABERTV.COM GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEHMİ ÇALMUK

Çok teşekkür ederim Sayın Başkanım.

TÜM GÜZELLİK UZMANLARI DERNEĞİ BAŞKANI KEVSER GÜLCAN TOPÇU:

Bayram Bey, öncelikle çok teşekkür ediyorum sektöre katkılarınızdan dolayı. Anlattıklarının hepsi evet şu anda gerçekleşiyor, süreç devam ediyor ve en kısa sürede bizim mevzuat sorunumuz çözülecek. Ama bizim sıkıntımız sadece bu değil, bunu sağ olsun büyüklerimiz el birliğiyle, herkes bir tarafından tutarak bir yoluna koydu. Yani ortalıktaki kapanıyor, kapanacak lafları biraz kötü niyetli kişiler tarafından söyleniyor. Şu anda aynen Bayram Bey’in dediği gibi süreç anlattığı şekilde devam ediyor, artık bunu biz sorun olarak bile görmüyoruz. Mevzuat sıkıntısı, problemi kıymetli meslek temsilcileri tarafından dikkate alındı, ele alındı, ilgilenildi, gerekli aşamalar kaydedildi ve en son Çevre ve Şehircilik Bakanlığından en kısa sürede çıkacağını biliyoruz, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yalnız, Sayın Bayram Bey, Sayın Federasyon Başkanımız, Kıymetli Başkanımız, biz şimdi sektörle ilgili genel bir tespit yapıyoruz. Mevzuatı çıkardık, her şey eskisi gibi olmaya başladı, yoluna girdi fakat yeniden aynı sıkıntıları yaşayacağız. Esas bizim sıkıntımız, bu sıkıntıları 5 yılda bir tekrarlıyor olmamız. Yani ben yaklaşık 10-12 yıldır sektördeyim, bu bizim 2. mevzuatımız. Çalışmaya başladıktan belli bir süre sonra mevzuat iptal edilmişti, yaklaşık 1,5 yıl illegal çalıştık. Sonra Cumhurbaşkanlığı tarafından imzalandı, 5 yıldır rahattık, şimdi yine 1,5 yıldır illegal pozisyonda çalıştık. Çok şükür çözülecek ama yeniden bu sorunların yaşanmaması için ne yapmamız gerekiyor. Bunun için bizlerde elimizi taşın altına koyalım, sizlerden de bu konuda destek bekliyoruz. Sektörü bir elden geçirmemiz gerekiyor. Kendiliğinden bunlar yaşanmıyor, bunun bir sürü sebebi var. Esas bizim burada tespit etmemiz gereken konu, neden biz bu noktaya tekrar tekrar düşüyoruz. Demek ki sektörde bir eksiklik var, yapılması gereken şeyler var. İlerlememiz gerekiyor, bir açılım yapmamız gerekiyor, eski düzeni devam ettirmememiz gerekiyor. Çünkü eski düzenle aynı şeyleri tekrar yaşayacağız. İnanın ben yoruldum, 2 kez mevzuat noktasında esnaf olarak, aynı zamanda esnaf ve meslek temsilcisi olarak ben yoruldum. Etrafıma bakıyorum, sebepleri de çok iyi biliyorum, neden bu hale geldiğimiz de çok iyi biliyorum, bundan sonra ne yapabiliriz diye sizlerden fikir almak istiyorum. Ya da ne yapacağız, her beraber bira araya mı geleceğiz, gene bir konuşacak mıyız, çözüm mü üreteceğiz. Ama bir 5 yıl sonra yine aynı sorunu ben şahsım ve temsilcisi olduğum meslektaşlarım adına yaşamak istemiyorum.

TÜRKİYE BERBERLER KUAFÖRLER VE GÜZELLİK SALONLARI İŞLETMECİLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI BAYRAM KARAKAŞ:

Sayın Topçu, Berberler, Kuaförler, Güzellik Salonları İşletmecileri, 122 odanın Genel Merkezi. 3045 oda ile yönetilen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu çatısı altındaki resmi muhatap, ben değil bizi ne zaman derseniz, biz çatısı altında Federasyona gelirseniz, bu çalıştay birlikte yapılır. Bizler 122 odanın başkanıyla bunları görüşüyoruz. Derneklerle de görüş alışverişindeyiz. Bizler ben değil, biz zihniyetiyle bugüne kadar yönettik. Kim ki yönetmenlik noktasında ve siyaset üzerinde farklı cümleler düşünüyorsa aldanırlar ve yanlış yaparlar. Çünkü biz Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları İşletmecileri Konfederasyonu bir çatı. Bu çatının kuruluşu bestekar sokak 22/20 Genel Merkezimizdir. Bize gelirsiniz, biz bununla alakalı bir çalıştay ekibi oluşturduk dersiniz. Haziran’dan sonra açıklayacağım, benim bir genel kurulum var, Haziran’dan sonra bu programı ve düşünceyi, Sayın Çalmuk’ un da katılacağı bir toplantı ile sizleri de davet edeceğim, konuşacağız. Ama bu süreçte bizler hiç kimseyi ötelemedik, ötelememiz mümkün değil. Bu sektör bize müracaat ettiği takdirde, Sağlık Bakanlığı dahil, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı dahil, İçişleri bakanlığı dahil, mevzuata her daim müdahiliz. Ben değil, biz 122 oda ile bir bütünüz. 122 oda ile birlikte, Meslek Dernekleriyle üzerimize ne düşüyorsa, mevzuat çalışmasıyla mevzuat çalışması, mesleki tanımsa mesleki tanım, sözlük literatüründeki CE belgesi ile kullanılan cihazların tanımıyla ilgili eksikler varsa eksiklik, o komisyonun hazırlayacağı raporu, Bakan Bey ve yetkililere Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu çatısı altında, Federasyon Başkanınız olarak ileteceğim diyorum. Toplantınızın Türk esnaf ve sanatkarına, camiamıza ve sektörümüze, hayırlara vesile olmasını diliyor, Sayın Çalmuk.

 

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ AHİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI, ESNAFHABERTV.COM GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEHMİ ÇALMUK

 Çok teşekkür ederim Başkanım,

TÜRKİYE BERBERLER KUAFÖRLER VE GÜZELLİK SALONLARI İŞLETMECİLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI BAYRAM KARAKAŞ:

Kilis Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı, kendisi de Konfederasyon yöneticisi, uzun yıllar Denetim Kurulu Başkanlığı yaptı. O da sektörün sorunlarında biz her daim varız diyor, Genel Başkanımız konuya vakıf, hepinize toplantınızın hayırlara vesile olmasını dilerken, hepinizi en kalbi duygularımla sevgi, saygı, şükranlarımla selamlıyorum.

DÜNYA ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ AHİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI, ESNAFHABERTV.COM GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEHMİ ÇALMUK

Çok teşekkür ederim Sayın Başkan, Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odasına da Ankara’dan çok çok selam söylüyoruz efendim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.