Anadolu'nun Ahisiyiz, Yusufeli Bıçak Ustasıyız

14 Eylül 2021 17:42 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 1104

“Anadolu’nun Ahisiyiz 4 Bir Koldan Türkiye’yiz” isimli projesinin son durağı Artvin Yusufeli'nde çekimler tamamlandı. Dedesi, babasından sonra bıçak ustalığını sürdüren Muzaffer Tunç, el yapımı bıçaklarına Türkiye'nin dört bir tarafından sipariş yağıyor.

İçerisinde Ahi Enstitüsü’nün barındıran Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneğimizin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün (protokol No 2021-M-090)  1. Etabı'nın  4’üncü durağı Artvin'in Yusufeli ilçesi oldu.

Yusufeli barajı nedeniyle sular altında altında kalacak olan şehir merkezinde babadan kalma bıçakcılık mesleğini sürdüren Muzaffer Tunç  aynı zamanda bir muhtar.

"Proje içinde yer almaktan gurur duyuyorum ve heyecanlıyım" diyen Muzaffer Tunç Fethiyeli esnaf ve sanatkarlara selam söyledi. Av meraklılarının uğrak yeri olan Yusufeli ilçesinde gelen siparişlere cevap vermekte zorluk çektiğini belirten Muzaffer Tunç, müşterilerin el yapımı  bıçaklara merak sardığını, Türkiye'nin değişik yerlerinden sipariş alırken bıçaklara takılacak bozynuzların da sipariş edildiğini belirtti.

Körüğü, ocağı, örsü, zımparasının yanında Muzaffer Tunç kendisinin dizayn ettiği baçaklara deri kılıf da dikiyor. Taleplere göre  bıçak ve kılıflara da isim yazıyor.

Yusufeli Beyelediye Başkanı Eyüp Aytekin, kadim bir coğrafyanın dünyaca ünlü bıçak ustalarına yer verilmesinden dolayı Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne  teşekkür ederken, kilim dokumacısından, cağ kebabı ustalarına marangozlardan pestil yapımınına kardar bir çok alanda kendini kanıtlamış ustalara sahip olduklarını belirtti.

Yusufeli Belediyesi olarak daima esnaf ve sanatkarın yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyleyen Aytekin Yusufeli'nin taşınmasıyla birlikte esnaf ve sanatkarların yeni istihdam alanları oluşturacağını kaydetti.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.