Anadolu’nun ahisiyiz 4 bir koldan Türkiye’yiz Projemizin Son Toplantısı Yapıldı

28 Ekim 2021 19:23 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 263

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz “Anadolu’nun ahisiyiz 4 bir koldan Türkiye’yiz ” isimli projemizin son toplantısı Hakkari Üniversitesi ile yapıldı.

 Hakkari Üniversitesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen törene Rektör Prof. Dr Ömer Pakiş, Hakkari Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Servet Taş, Hakkari Şoförler ve Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı  Abdi Arslan, Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanı gazeteci-yazar Turgay Türker, Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği Ahi Enstitüsü Başkanı gazeteci-yazar Fehmi Çalmuk, 2021 yılı Hakkari Ahisi Halis Atabak, Edirne Kahveciler Odası Başkanı Hakan Gönay başta olmak üzere esnaf ve sanatkarlar, akademisyenler katıldı. 

Başkanımız Fehmi Çalmuk'un açılış konuşmasıyla başlayan  programda Edirne ve Hakkari'nin ekonomik durumu ile ilgili  sunumdan sonra belgeseller izletildi.

Belgeseller Gösterildi
Programda Hakkari ve Edirne’nin ekonomik durumunu anlatan  sunumlar yanında proje kapsamında hazırlanan Hakkarili marangoz Halis Atabak’ı anlatan “Sümbül Dağının Ustası”,  Edirneli  kahveci esnafı Hakan Gönay’ı anlatan “Selimiye’nin Gölgesinde  Gönül Demleyen Kahveci Esnafı” belgeseller izletildi.

 Rektör Pakiş: Hayatın İçinde Olmayanlar Çözüm Üretemez
Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 yılının Ahilik yılı  ilan edildiğini belirten Hakkari Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr Ömer Pakiş, Hakkari’nin ticari hayatta halen keşfedilmemiş önemli bir potansiyeli olduğunu belirtti. Pakiş “ Bu toplantı; birlikte bu memleket için, bu devlet için nasıl güzel işler  yapılabileceği konusunda çok net fikirler düşünceler bize verdi. Bu alanlarda üniversitemizin kapısının herkese açık olduğunu özellikle beyan etmek istiyorum. bütün dünyada ülkemiz buna dahil olmak üzere farkında olduğumuz müddetçe o hayat ile ilgili problemlere çözüm üretebilirsiniz.” dedi.
Pakiş konuşmasına şöyle devam etti.
“Edirneli esnaf başkanımız “Ben bu binayı hep  esnaflıktan kazandığım parayla yaptım” dedi. Cümleleri benim çok hoşuma gitti inanıyorum her coğrafyada ve her insanda asla Cenabı Allah hep o  coğrafya gidecek potansiyeller yaratmış. O insan da kabiliyetler itikatlar yetenekler yaratmış. Ama önemli olan  barındırdığı potansiyelin farkında olabilmek ve doğru işler üzerinden hedefe ulaşmaya çalışmak. Dediğimiz bu coğrafya öyle zengin bir coğrafya ki yer altı yer üstü kaynakları gibi... Bizim bunun farkında olmamız gerekiyor. Aslında bütün dünyada ülkemiz buna dahil olmak üzere farkında olduğumuz müddetçe o hayat ile ilgili problemlere çözüm üretebilirsiniz. Bakın Peygamber Efendimiz örnek olabilmesinin temel felsefesi mantığı nedir biliyor musunuz ? Hayatın içindedir. Yerine göre bir babadır. Halk pazarları ziyaret eder. Hayatın içinden gelmeyen birisi hayatın içinde olmayan birisi hayat ile ilgili problemlere çözüm üretemez.”
Hakkari Ticaretin İnovasyon Merkezi Olur
Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanı Turgay Türker,  belgeselleri izlediğinde esnafın çocuğu olarak  babasının kırtasiye dükkanını hatırladığını belirterek, ticareti hayatı buradan öğrendiğini söyledi. Hakkari’nin gerek maden gerekse tarımsal üretim bakımından inanılmaz potansiyelinin olduğunu belirten Türker,  Hakkari Üniversitesi’ne yabancı uyruklu yüksek lisans öğrencilerinin gelebileceğini bununla ilgili  konaklama gibi alt yapısının hazırlanması gerektiğini ifade etti. üniversitenin yazılım mühendisliği bölümü açması halinde Hakkari’nin ticaretin inovasyon merkezi olabileceğini söyleyen Türker, “Bu topraklara geldiğimde, bu dağları gördüğümde heyecanlandım. Hakkari'nin geleceği çok çok parlak. Ben bu dağların arasından geçerken nasıl bir haz duydum biliyor musunuz ? Hani cennet bahçesi Hikayesi vardır ya…Öyle hissettim.” dedi.

Programa Hakan Gönay babasının vefat etmesi nedeniyle  internet üzerinden katıldı. 


Toplantı sonunda gazeteci-yazar Fehmi Çalmuk İnsan Hikayeleri  başlığıyla Moğolistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan Türkmenistan ve Azerbaycan özel belgesel fotoğrafları eşliğinde İnsan ve esnaf sanatkarlık üzerine sunum gösterisi yaptı. Toplantı esnaflar Halis Atabak ve Remzi Çiçek’e plaket verilmesiyle birlikte yeni sona erdi.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.