Tokat Buluşması Gerçekleştirildi

30 Mayıs 2022 21:43 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 1058

Dünya esnaf Sanatkarlar Derneği'nin Ahi Enstitüsü ile birlikte içişleri Bakanlığı sivil toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirdiği Anadolu'nun ahisiyiz üreten Türkiye'nin hizmetindeyiz projesinin 2 buluşması Tokat'ta gerçekleştirildi

[21:25, 30.05.2022] Fehmi Çalmuk: Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Birliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen buluşmaya Tokat il Ticaret Müdürü Ali Osman Sakar
Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Fehmi Çankaya Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Ahi Enstitüsü başkanı gazeteci - yazar Fehmi Çalmuk ile çok sayıda Esnaf Odası başkanı ve yönetim kurulu üyesi katıldı.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Ahi Enstitüsü başkanı gazeteci - yazar Fehmi Çalmuk yaptığı konuşmada Ahi kenti Tokat'ta olmanın mutluluğu içinde olduğunu projede Tokat'ın yer almasının unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının yaşatılması bakımından önemli bir adım atıldığını yazmacılık geleneğini sürdüren Basmacı ustası Ahmet Turan Yaşin'i konu eden " motif motif Anadolu yazgısı Tokat basması başlığında hazırlanan belgeselin Tokat Valiliği himayesinde gerçekleştiğini belirtti.

Tokat il Ticaret Müdürü Ali Osman Sakar projede Tokat'a yer verilmesinin Esnaf Sanatkarlar için büyük bir mutluluk olduğunu Böylelikle unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatların daha iyi tanıtıldığını belirtti.

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Fehmi Çankaya projeye başlangıcından bu yana Birlik Yönetim olarak destek verdiklerini projede yer alacak esnaf ve sanatkarın proje mantığına uygun bir şekilde belirlendiğini yazmacılık genelevinin Osmanlı'dan bu yana Tokat'ta yaşatılmaya çalıştım çalışıldığını söyledi. Projeye katılanlara ve dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne teşekkür eden Fehmi Çankaya Siirtli esnaf ve sanatkarları Tokat'ta ağırlamayı çok istediklerini ancak şartların oluşmaması nedeniyle bunun gerçekleşemediğini kaydetti.

Yazmacılık geleneğini 3 kuşak olarak sürdüren Ahmet Turan Yaşin ise projede yer almanın kendisi için ve halen yazmacılık basmacılık geleneğini sürdüren esnaflar açısından büyük bir mutluluk olduğunu kaydetti.

Kısa tanıtım filmlerinin ve belgesellerin izletildiği programda daha sonra Tokat il ticaret Müdürü Ali Osman Sakar , Fehmi Çankaya ve Ahmet Turan Yaşin'e el yapımı çini tabak hediye etti.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.