Projemiz ses getirdi. Esnaf Kalıcı işyeri istiyor

27 Ekim 2023 17:59 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 648

Türkiye’nin yaşadığı 6 Şubat depremin yaraları sarılırken, bir yandan kalıcı konutların bir bölümü  depremzelere Kasım ayı içinde teslim edilmeye başlanacak. Ancak evleri birlikte dükkanları da yerle bir olan, konteyner dükkanlarında geçimlerini sağlamaya çalışan esnaf ve sanatkarlar küçük sanayi sitelerinin acilen kurulmasını ve imar mevzuatına kurban edilmemesini bekliyor.   

 Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği bünyesindeki Ahi Enstitüsü; İçişleri Bakanlığı Sivil toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile yürüttüğü “Ahilik Töresi Afet Bilinci Güvenli Millet, Güvenli Devlet” başlıklılar projesi kapsamında 6 Şubat’ta depremi ve daha sonra sel felaketiyle Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya illerinde esnaf ve sanatkarlara yönelik faaliyetler devam ediyor.  Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği  Ahi Enstitüsü Başkanı Fehmi Çalmuk proje filmlerinin yayınlanmasından sonra deprem bölgelerini dolaştı.

Adıyman’da  Adıyalan Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Ziya Duranay’ı ziyaret eden Çalmuk, projede hakkında bilgi verdi. Başkan Duranay için katkılarında dolayı  Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği bünyesindeki Ahi Enstitüsü’ne teşekkür etti.

 

Görüşlerini  başvurulan ;  GAP Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz,  Beyaz Eşyacı  Kazım Orakçı, Sıcak Demir Ustası Mustafa Uyan Adıyaman /

Halıcı esnafı Ramazan Çurak’ı ziyaret etti. Esnaf ve Sanatkalar projede yer almalarından dolayı İçişleri Bakanlığı Sivil toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne ve Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, Ahi Enstitüsü’ne teşekkür ettiler.

Yeni imar planlarının hazırlanması sürecinde acilen küçük sanayi sitelerinin yerlerinin belirlenmesi ve  temellerinin atılmasını talep ettiler.

Şanlurfa’da ise  Şanlıurfa Lokantacı Köfteci Ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Şakak ev sahipliğinde esnaf ve sanatkar odaları başkanları bir araya geldi. Projede yer alan Şanlıurfa Bakkallar Ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun, Şanlıurfa Bakırcılar Ve Sobacılar Oda Başkanı Adnan Uncu’nun yanısıra Şanlıurfa Demirciler Esnaf Odası Başkanı İzzettin Badıllı Şanlıurfa Demirciler Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Doğan ve  Şanlırurfa Gıda Toptancıları derneği Başkanı Mehmet Emin Demirel katıldı.

Proje hakkında bilgilendirmeden sonra esnaf odaları başkanları yayınlanan film ve haberlerden sonra Valilik makamı başta olmak üzere yerel yönetimler haricinde kamu yönetiminin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım sergilendiğini, esnaf ve sanatkarın NACE kodlarından doğan karmaşıklık nedeniyle hizmet söktüründe faaliyet gösteren odalar yerine faaliyet alanıyla ilgisi olmayan odalara kayıt olmak zorunda bıkarıldığını bu sorunun Ticaret Bakanlığı Esnaf ve sanatkar Genel Müdürlüğü tarafından giderilmesi gerektiği belirtildi.

Kahramanmaraş’da ise Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği  Ahi Enstitüsü Başkanı Fehmi Çalmuk projede yer alan esnaf odaları başkanları ve esnafları  ziyaret etti.   

Kahramanmaraş Elektrikçiler Ve Bobinajcılar Odası Başkanı Bilal Güngör, Kahramanmaraş Aktarlar Odası Başkanı Cuma Güler

Cuma Güler/Kahramanmaraş Aktarlar Odası Başkanı, Samsun Çarşısı Esnaf Başkanı Yahya Canlı ,Menekşe Kelle Paça Sahibi Remzi   

ve Kahramanmaraş’ta önde gelen STK’larda yöneticilik yapan  anahtarcı esnafı Mehmet Ceviz ile görüştü.

Proje haberlerinin ve video filmlerinin Kahramanmaraş’lı esnaf ve sanatkarın sorunlarının iletilmesinde önemli bir katkı sağlandığının belirtildiği görüşmelerde kontenyner çarşılardan acilen kalıcı  küçük sanayi sitelerine taşınılması gerektiği belirtildi.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.