Projemizde İkinci Durağımız Van

31 Ekim 2022 12:10 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 491

Derneğimizin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü “Kadın Erkek Ahi’nin Hedefi, Türkiye’nin Birliği  Üretim İstihdam Seferberliği”  projesinin ikinci durağı  Van iliydi.

Van Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü(nün desteğiyle ilk durağımız  Van Esnaf ve Sanatkar Birliği oldu. Birlik Başkanı İsa Berge’yi ziyaret etti. Başkanımız Fehmi Çalmuk ziyaret dolayısıyla Berge’ye plaket takdim etti.

Berge, Proje Van iline yer v erilmesinden dolayı teşekkür ederken proje başlıklarına katkı sağlayacaklarını belirtti. 
Daha sonra görüşme Van Vali Yardımcısı Ahmet Tozlu’da Van ESOB’U ziyaret etti.

İkinci durağımız  Van İş Geliştirme Merkezi Oldu.  Merkez Başkanı Mahmut Gedik, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Esnaf ve Sanatkarlıktan başlayarak ihracat yapan üyelerini in giderek  çoğaldığını belirten  Gedik, geçici koruma statüsünde, çalışma izni ile  Türkiye’de bulunan İran kökenli iş insanlarıyla  projeye destek vereceklerini söyledi.

Gear Oyun simülasyonları üreten iş kadını Galavızh Saedi, Hibrit Otomobillerin saraj istasyonu ilee elektrikli ev aletlerinin enerji tasarrufu sağlamasına yönelik  teknolojik cihazlar üreten  Muhammed  Melemmohammadı üretim ve istihdamları hakkında bilgi verdi.
Van’ın geleneksel markası olan Van otlu  peyniri konusunda kurduğu boratuvar   ile teknolojik üretim yapmayı hedefleyen Rezzan Bayram hedeflerini anlattı.

Projede Van’ın geleneksel el sanatlarından  Savat ustası Sadullah Özmen ile  kilim ve hala dokuma atölyesiyle Kenan Abi, Van kahvaltı kültürünü bütün dünyaya anlatan  Yusuf Konak usta ile  Bak Hele Bak Kahvaltı salonunun sahibi Faris  Gül de çalışmalarını anlattı.

Van esnaf ve sanatkarlarının yazılım teknolojisiyle buluşmasını sağlayan e ticaret konusunda ge gelişmeleri  uygulayan Bilgisayar Mühendisi Hüseyin Akın da üretim ve istihdam konusundaki düşüncelerini paylaştı.

Cumhuriyet’in 99’uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle başkanımız Fehmi Çalmuk, Van Valiliği’nin düzenlediği kutlamalara katıldı. Kutlamalar dolayısıyla  Başkanımız Fehmi Çalmuk, Van Valisi Dr. Ozan Balcı’ya plaket hediye etti. 
 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.