Projemizin Son Durağı Eskişehir

31 Ocak 2023 13:13 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 455

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Ahi Enstitüsü’nün, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğüyle birlikte yürüttüğü ‘Kadın Erkek Ahi’nin Hedefi Türkiye’nin Birliği Üretim, İstihdam Seferberliği’ projesi kapsamında heyetimiz son durağımız. Eskişehir’deydi.

Dernek Başkanımız Fehmi Çaluk, Eskişehir Valisi  Erol Ayyıldız’ı makamında  ziyaret ederek  proje hakkında bilgi verdi.

Proje kapsamında ilk önce Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odasını ziyaret eden Başkanımız Fehmi Çalmuk ve heyetimiz, ESESOB Başkanı Ekrem Birsen’le görüştü. Projemizin detaylarının ve hedeflerinin aktarıldığı görüşmede ayrıca esnafın sıkıntıları ve beklentileri de konuşuldu. Yapılan röportajın ardından Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Ahi Enstitüsü’ne teşekkür eden Birsen, birlik ve beraberlik çağrısı yaptıktan sonra, projemizin ilk iki ayağı olan Gaziantep ve Van esnafına da selamlarını yolladı.

İkinci durağımız olarak Eskişehir Saatçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sema Ersoy’u ziyaret ettik. Aynı zamanda Lületaşı üretimi ve satışı yapan Sema Ersoy  Eskişehir’in simgelerinden olan lületaşının tarihini, Eskişehir’de çıkarılışından satışına kadar geçen süreci anlattı. Ersoy, kadın esnaf olmanın zorluklarından ve ekonomide kadının yerinden bahsetti.

Üçüncü durağımız Eskişehir’de önemli bir yeri olan çibörekin, tarihini ve yapım aşamalarını, Kırım Tatar Çibörek Evi’nin işletmecisi Hakan Tatar oldu.

Son olarak Eskişehir’in geleneksel lezzetlerinden biri olan met helvasının en önemli üreticilerinden olan Eriş helvanın satış sorumlusu Fikret Karayel met helvasının adının nereden geldiğini ve Eskişehir için önemini anlattı. Gaziantep, Van esnafına selamlarını ileten Karayel, ‘Kadın Erkek Ahi’nin Hedefi Türkiye’nin Birliği Üretim, İstihdam Seferberliği’ projesinde kendisine de yer verildiği için teşekkürlerini iletti.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.