Fehmi Çalmuk

Fehmi Çalmuk

Nereye Gidersek Gidelim Bir Ahi Çıkıyor Karşımıza

08 Mayıs 2022 17:05 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 892

Uzun zamandır rahatsızlım nedeniyle yazamıyordum.

Yeni Projemiz "Anadolu'nun Ahisiyiz,  Üreten Türkiye'nin Hizmetindeyiz" projemiz kapsamında yollardaydık.  Yalova'dan başladık, Malatya, Tokat ve Siirt'te ara verdik. Mayıs ayının içinde yeniden bu illiere giderek toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. 

Valilik makamı başüta olmak üzere gittiğimiz illerde belediye başkanları esnaf odaları başkanları, belediye başkanları STK temsilcileriyle görüştük. Derdimizi anlattık. Dertlerini dinledik. Ahilik deryasının içinde bir damla  su olmaya gayret ettik

Gördük ki  esnafımız yorgun.

Yine bildik ki esnafımız yeni yol açmaya ve yeni yol bulmaya çalışıyor. Dijital  pazara ayak uyduramamın  sıkıntısı var. Neyi nasıl yapacağını bilmiyor. Esnaf bilmiyor da esnaf odaları da faaliyetlerinde geleneksek metodları kullanmayı tercih ediyor. En iyi bildiği yol daha önce yaptığı yol değıil mi ?. Seçimler dolayısıyla hepsinde bir telaş, hepsinde bir "yeni döneme nasıl hazır olacağız ?" kaygısı vardı. 

Hani diyor yo üstad: "Tomurcuk hedefi olmayan ağaç odundur" diye... Tohum olup ekilmeye, fide olup serpilmeye, ağaç olup meyveye durmaya niyetliler. 

Bunun için "Esnaf ve sanatkarlar hasar tespit raporu toplantılarını" düzenliyoruz. Kendi başımıza değil... Esnaf odalarıyla... Onlarca oda ve STK bize destek veriyor.

Var olsunlar, sağ olsun. İşleri güçleri rast gitsin. 

Biz ahiliği tarih sayfalarında kalmış bir gelenek, kültür gibi görmekten vazgeçip gelecek nesillere taşıma telaşında olmak zorundayız. Bunu yapabilirsek denetim mekanizmamızı da,  üretim network'ümüzü de geliştirebiliriz.

Ancak ilk önce birbirimizi anlayacağız. Hikayemizi bileceğiz. Suçlamadan, bahane üretmeden dinleyeceğiz.  Dinleyip konuşacağız. Fikirleşeceğiz...

Toplantı çıktılarını  kamuoyuyla paylaşacağız. İlk önce katalımcılar başta olmak üzere İlgili makamlara sunacağız. 

Biz Ahilik deryasında bir damlayız. Damladık. Küçük bir halka olacağız ilk önce sonra halka halka genişleyeceğiz.

Gayret Bizden  takdir  Mevlamızdan...

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.